«Роки історії, роки життя…»

«Роки історії, роки життя…»

                                            Червона Поляна

На крайньому півдні Херсонщини знаходиться  село Червона Поляна  Чаплинського району.

         Виникло воно в 1921 році.

Козачок Дмитро Васильович
Козачок Олександр Васильович

                  В перші роки Радянської влади країні потрібні були грамотні  люди. У селі вирішили організувати навчання дітей. Спеціального приміщення для занять не було, а тому учні навчалися в хаті Сударя Григорія Антоновича. Спочатку був один клас, в якому були діти різного віку, більшість з них -переростки. Першим учителем був Козачок  Дмитро Васильович.

      Будівництво школи розпочалося в 1924-1925 роках. Працювали на будівництві  дружно, щоб восени 1925 року розпочати навчання в новому приміщенні. Будівля була невелика : два навчальних класи і кімната для вчителя. Першим вчителем у новій школі працював Козачок Олександр Васильович.

      Кімнату, яка призначалась для квартири вчителя, обладнали  під  хату–читальню. Вечорами в ній  збиралася молодь: читали книги, співали, вчилися грати на музичних інструментах. Школа в той час була єдиним осередком культури. При ній було організовано лікнеп (ліквідація неписьменності). Ввечері вчилися всі: і старі, і молоді. Працювала школа в три зміни. Козачок Олександр Васильович не тільки займався навчальною роботою, а й  організував гурток, в якому вчив грати молодь на музичних інструментах : мандоліні, балалайці, гітарі, скрипці.

       Згодом у  село прибула сім’я Гришків:  Андрій Васильович та   Ганна Терентіївна, скромні і чуйні люди, старанні вчителі.  Андрій Васильович мав і медичну освіту, тому жителі села зверталися до нього за  допомогою.

     1940-1941 навчальний рік. Червонополянська школа – неповна середня –  6 класів.

      Велика Вітчизняна війна… Молоді вчителі пішли на фронт захищати Батьківщину від ворога. Все цінне: таблиці, літературу, карти директор школи Андрій Васильович запакував у ящик і закопав у землю. У кінці серпня вороги вступили в Червону Поляну.

       1941-1942 навчальний рік розпочався із значним запізненням. Після довгих клопотань, з дозволу німецького командування ,  подружжю Гришків дозволено було відкрити початкову школу. Діти, які закінчили 4 класи до війни, не навчалися.  Приміщення школи перетворили в комендатуру. Після звільнення села школа певний час не працювала, в ній був військовий шпиталь.

      1944 – 1945 – перший навчальний рік у вільному селі! У п’ятий  клас пішли всі діти,  які до війни закінчили  чотири класи.  В одному класі  були діти різного віку.  Учні сиділи за довгими саморобними столами на  лавах, не було ні  підручників,  ні зошитів , ні чорнила .Якщо  вдавалося дістати один підручник на клас, то всі збиралися у когось з учнів вдома: один  читав заданий урок, а всі слухали.

           До вчительської справи долучилися син Андрія Васильовича та Ганни Терентіївни – Гришко Валентин Андрійович, а також  Свіргоцька Розалія Никодимівна, Шатохіна( Несіна ) Віра Федорівна, Білий Федір Степанович. Цей невеликий педагогічний колектив докладав багато зусиль для навчання і виховання підростаючого покоління.

      Більшість учнів цього періоду стали студентами. Багато з випускників того часу обрали  професію вчителя.

1946 рік – знову в Червоній Поляні – початкова школа.  Дітей було мало, класи  зведено. Але так було недовго…

1949-1950 рік.  Кількість учнів і відповідно педагогів збільшується.

Склад педагогічного колективу змінюється. В школі стали працювати: Несін Микола Пилипович, Кліщевський Данило Олександрович, Чугуєва Надія Павлівна.

      З 1950 року Червонополянська школа стала неповною середньою. Директором  школи призначений  Микитенко Борис Прокопович. Він давав учням міцні знання, прищеплював любов до рідної природи. Педагогічний колектив  поповнився новими вчителями : Тищенко Надія Дмитрівна, Колісниченко Марія Павлівна, Буцень Галина Яківна, Демченко Анатолій Іванович.

Тонконог Тамара Василівна, Дем’янова Поліна Іванівна

           1958 рік… Така ж старенька  школа, в ній працює дружний працелюбний колектив. Директор – Максимов Іван Олексійович – ветеран Великої Вітчизняної війни, людина доброї душі, привітна, спокійна, знаюча.  Під його керівництвом  творчо і натхненно  поряд з досвідченими вчителями трудилися: Дем’янова Поліна Іванівна, Чуприна Віра Василівна, Тонконог Тамара Василівна, Верещак Любов Миколаївна, Журбенко Любов Андріївна, Верещак Микола Васильович.

         В 1964 році  Тонконог Тамару Василівну призначено директором школи.  Майже  чверть століття  Тамара Василівна очолювала рідну школу і вела за собою загін сіячів розумного, доброго, вічного. Це – мудра людина, про таких кажуть: «Вчитель від Бога». Становлення багатьох вчителів відбулося саме з її допомогою.

Тонконог Тамара василівна

Тонконог Тамара Василівна

Народилася 1935 року в селі Червона Поляна.  Закінчила школу, потім – Бериславське педагогічне училище, Херсонський педагогічний інститут. З 12 серпня 1960 року почала працювати вчителем російської мови та літератури Червонополянської восьмирічної школи.

З 1964 року очолила колектив Червонополянської восьмирічної школи.

… Коли Тамару Василівну призначили директором школи, вона була в колективі наймолодшою. За відсутності  заступника директора, завгоспа, молодому директору прийшлося працювати за трьох.

Починала  директорувати в довоєнній  школі, а згодом збудувалися  та обжилися при ній ще 2 школи.  За сумлінну педагогічну працю нагороджена нагрудним знаком «Відмінник освіти» і медаллю «Ветеран праці», грамотою Міністерства освіти УРСР. 

Проходять роки… Змінюються покоління людей. І старенька школа віджила свій вік. У 1964 році колгосп побудував нове шкільне приміщення, в якому натхненно  працюють  колеги.

Дем’янова Поліна Іванівна


Дем’янова Поліна Іванівна

Дем’янова Поліна Іванівна народилася 21 вересня 1931 року в селі Червона Поляна.

Післявоєнний період. Розруха, ні в що одягнутися, взутись.Голодування 1947 року примусили її залишити навчання в школі – пішла працювати в колгосп. Ким  тільки не працювала: вихователькою, прибиральницею, збирала бавовну.

Пізніше працювала піонервожатою в школі.

У 1949 році вступила до Бериславського педагогічного училища. Була активною учасницею хору, ансамблю, займалася спортом.

З 1958 року працювала в Червонополянській школі вчителем початкових класів.

       За сумлінну працю була нагороджена медаллю «За доблестный труд», медаллю «Ветеран праці» та значком «Відмінник освіти України».

                                               Несіна Віра Федорівна

Несіна Віра Федорівна

Народилася 11 листопада 1921 року в селі Нова Маячка  Каховського району Миколаївської області. Школу закінчила в 1940 році. Потім -Бериславське педагогічне училище…

27 червня 1941 року Віра Федорівна  отримала диплом вчителя початкових класів. Під час окупації перебувала в селі Новопавлівка Чаплинського району. З серпня 1942 року була відправлена на примусові роботи до Німеччини.

Повернулася  на  Батьківщину   10  липня  1945  року.

З 1945 року працювала в Червонополянській школі вчителем початкових класів. Улюбленій справі віддала 25 років життя, любові, знань.

       Можна сказати, на її очах проходила історія школи.

За сумлінну працю нагороджена  значком «Відмінник освіти                  України», грамотами відділу освіти.

Верещак Любов Миколаївна.

Верещак Любов Миколаївна

Верещак Любов Миколаївна народилася 21 січня 1942 року в селі Наумовка Чаплинського району Херсонської області.

Закінчила школу. Потім – Бериславське педагогічне училище, Херсонський педагогічний інститут. По закінченні навчання працювала в Червонополянській школі вчителем української мови та літератури.

       За сумлінне ставлення до своєї роботи заслужила загальну повагу педагогічного  колективу, учнів та громади села Червона Поляна. Нагороджена грамотами районного відділу освіти та управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації ,  значком «Відмінник освіти».

                             Журбенко Любов Андріївна.

Журбенко Любов Андріївна

Все своє свідоме життя присвятила навчанню і вихованню молодого покоління. Близько 20 років працювала в малокомплектній Петрівській школі, де була і директором, і вчителем. З 1972 року, після реформування Петрівської початкової школи, Любов Андріївна працює вчителем початкових класів у Червоній Поляні,віддаючи тепло своєї душі вихованцям.

                                                            Чуприна Віра Василівна.

Чуприна Віра Василівна

      У Червонополянській школі  з 1954 року –

 вчитель географії та іноземної мови. Життєвий досвід Віри Василівни (примусова праця в роки війни в Німеччині ) допомагав у професійному становленні . Їй не доводилося червоніти за своїх  вихованців, коли вони вступали до інших навчальних закладів. Життєве кредо : людина лише там чогось досягає, де вона сама вірить у свої сили.

За сумлінну працю нагороджена почесними грамотами райвно, облвно,медаллю « Ветеран труда»

Несін Микола Пилипович

      Несін Микола Пилипович.

Педагогічну діяльність у Червонополянській школі розпочав у післявоєнний час  вчителем хімії та біології . У житті Миколи Пилиповича

були 3 пам’ятні дати  :  30 жовтня народився , призваний в армію , зняв солдатську шинель 30 жовтня 1945 року. Бойові нагороди для нього – пам’ять  про воєнні роки та однополчан,  про які ветеран неодноразово розповідав своїм вихованцям. Професійне визнання для Миколи Пилиповича не лише грамоти ,а й велика армія випускників , які стали справжніми господарями своєї землі.

Верещак Микола Васильович

                Верещак Микола Васильович.

З 1969 року працює вчителем математики в Червонополянській восьмирічній школі. Сам правдивий , безкомпромісний і вимагає цього ж від своїх вихованців.

Вчитель не шукає легких шляхів в житті ,є для вихованців завжди і у всьому прикладом.

      За сумлінну працю в справі навчання і виховання підростаючого покоління нагороджений грамотою райвно та медаллю « Ветеран труда»

   Працюючи дружно, цілеспрямовано, колектив вчителів зумів прищепити любов до професії вчителя своїм вихованцям. Багато випускників різних років вирішили у всьому наслідувати наставників. До рідної школи повернулися, закінчивши училища, інститути: Драч  Любов Семенівна, Сагаль Валентина Іванівна, Білоущенко Людмила Миколаївна, Костюченко Людмила Василівна, Чижан Тетяна Григорівна,  Дем’янова Інна Григорівна,Луценко Тетяна Володимирівна,  Дем’янов Сергій Григорович.

Сагаль Валентина Іванівна

Сагаль Валентина Іванівна

Після закінчення Херсонського педагогічного   інституту імені Н.К.Крупської  працювала вчителем  у Миколаївській області. 1977 року повернулася в рідне село і працювала заступником з навчально – виховної роботи, вчителем біології та хімії. Валентина Іванівна для

учнів та  молодих колег – приклад оптимізму, завзяття, самовідданості в усьому.

Костюченко Людмила Василівна

                   Костюченко Людмила Василівна.

       До рідної школи повернулася  в 70-х роках  вчителем початкових класів, продовжуючи вчительську династію. Тривалий час працювала заступником з навчально – виховної роботи, дбаючи про професійне зростання та становлення  молодих колег.

 Колеги та випускники Людмили Василівни з любов’ю та  вдячністю згадують  свого вчителя та наставника.

 Поряд з випускниками  школи  натхненно працювали: Черкесова Любов Юріївна, Гладарьова Жанна Олександрівна, Шипка Василь Дмитрович, Збризький Сергій Іванович,  П’ятко Валентина Олексіївна, Фурсенко Олена Іванівна.

Черкесова Любов Юріївна

Черкесова Любов Юріївна

Після закінчення Бериславського педучилища  в  1975 році розпочала трудовий шлях у школі  вчителем російської мови та літератури .У  своїх учнів виховувала  почуття відповідальності, чесності, працелюбності .

Навчаючи  дітей , удосконалювала свою  професійну  майстерність .За  багаторічну працю нагороджена грамотами  Міністерства освіти та має кваліфікацію  вчителя вищої категорії.

Білоущенко Людмила Миколаївна

         Білоущенко Людмила Миколаївна.

      Продовжила родинну династію вчителів в рідній школі  донька ветеранів праці Несіних Миколи Пилиповича та Віри Федорівни. Розпочала трудову діяльність в Преображенській школі вчителем української мови та літератури. За нелегку справу  нагороджена грамотами Міністерства освіти України.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

До нової  сучасної школи   зі світлими просторими класами, спортивною та актовою залами,  їдальнею прийшли учні Червонополянської школи І – ІІІ ступенів 1 вересня 1988 року.

    В 1990 році  школу очолила Шевчук Ірина Василівна. У цей період в колектив влилися молоді спеціалісти: Дем’янова Євгенія Леонідівна, Бреславець Неля Павлівна,  Карпович Тетяна Василівна, Довбня Тетяна Григорівна,  Козубенко   Оксана Олексіївна, Крайнюкова Галина Михайлівна, Почвірний Сергій Васильович, Степаненко Юрій Васильович,  Філь Наталія Анатоліївна,  Денисовець Віра Володимирівна, Зінченко Віта Григорівна, Свіренко Валентина Миколаївна, Дуфала Олександр Михайлович, Лелеко Ольга Григорівна,  Гончарова Валентина Іванівна, Оленич Іван Миколайович, Горобец Федір Васильович.

                 Змінюються люди, час диктує свої вимоги нового підходу до навчання та виховання учнів. У  школі відбулися якісні зміни: за результатами атестації   вищу кваліфікаційну категорію присвоєно вчителям  географії  Гладарьовій  Жанні  Олександрівні  та  вчителю російської мови та літератури Черкесовій  Любові  Юріївні.

Вчителю початкових класів Чижан Тетяні Григорівні   присвоєно   звання «Старший вчитель» та кваліфікаційну категорію « спеціаліст вищої категорії»

Чижан Тетяна Григорівна

Чижан Тетяна Григорівна

      Чижан Тетяна Григорівна народилася 17 червня  1956 року в селі Червона Поляна Чаплинського району Херсонської області у сім’ї колгоспників.  В 1971 році закінчила школу. Потім – Бериславське педагогічне училище, Миколаївський педагогічний інститут. З 1977 року розпочала працювати у Червонополянській школі – вчителем початкових класів.

        За вагомий внесок у навчання і виховання підростаючого покоління  неодноразово нагороджувалася грамотами відділу  освіти Чаплинської районної державної адміністрації, управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації, Міністерства освіти і науки України, нагрудним  знаком «Відмінник освіти України».

                 Зростаючи професійно, роботу в школі вчителі поєднують з громадською: читають лекції на виробничих ділянках сільськогосподарського виробництва, є учасниками художньої самодіяльності школи та села, організовують роботу клубів за інтересами при сільському Будинку культури, спортивні секції для молоді села.

У 2002 році директором  школи  призначено  Жалобату Оксану Олексіївну.

Колектив школи  зберігає  старі традиції, всі кращі надбання попередніх років, іде в ногу з часом. Поряд з  досвідченими вчителями  в школі працює молодь :  Гладарьова Юлія Сергіївна, Оленич Валентина Миколаївна,

Семенова Леся Богданівна.

    З січня 2011 року школу очолює Гладарьова Жанна Олександрівна. Колектив школи працює   над удосконаленням навчально-виховного процесу, впроваджуючи  інноваційні  технології навчання та виховання, виховує  гідне  покоління.  На це спрямовує всі свої зусилля, вміння і знання.

   Педагогічний колектив  має переконання, що авторитет закладу визначається внутрішньою культурою. Шкільна культура є сукупністю традицій та ритуалів, які підвищують ефект освітнього  процесу та органічно вписуються в шкільну культуру, тому  розуміємо, що показниками якісних змін мають стати: підвищення іміджу школи та іміджеологічної культури вчителів і, як наслідок, підвищення рейтингу навчального закладу.

Підвищення рівня професійної майстерності вчителів  та створення умов для фахової самореалізації шляхом формування в учителів та учнів внутрішньої мотивації професійної та навчальної діяльності –  основна проблема.  У 2011 році  розроблена, а  з 2011-2012 навчального року введена  в практику роботи  система рейтингової оцінки  роботи  вчителя, девізом якої є: 
    «Посередній учитель – викладає, 
      Хороший учитель – пояснює,
      Видатний учитель – показує,
      Великий учитель – надихає!»
       Формуванню інтелектуальної, навчальної, самоосвітньої, творчої, соціальної  компетентностей  в учнів сприяє реалізація  шкільної  Програми

 « В кожній дитині є сонце», яка передбачає: участь учнів школи у  предметних олімпіадах, Всеукраїнських інтелектуальних , творчих  конкурсах. Програма  сприяє систематизації роботи з обдарованими дітьми,створює  умови для розвитку творчих здібностей учнів, реалізації  їх природних задатків,нахилів.  Цей напрямок роботи потребує великої уваги не тільки вчителів, учнів, а й батьків. 
Учнями використовується можливість  всебічного розвитку  під час проведення  в грудні  щорічного  Місячника   « Розумниці , розумники», в критеріях  якого визначальним є досягнення високих  показників  у навчанні  та  результати   освітнього  моніторингу; відвідування  інтелект – кафе “ УСПІХ”,   засідання якого  дають  учням ще одну можливість інтелектуального зростання, пізнання себе і світу  та  розуміння, що   

 “ Вчитися – завжди цікаво!”         Реалізація  завдань через  участь в районному  конкурсі   ” Учень року”  за критеріями номінацій“ Інтелектуал”, “Спортсмен”, “ Творча особистість”,  ” Лідер”.

  Маємо  позитивну динаміку в   спортивно – оздоровчій роботі: працюють спортивні секції  волейболу, футболу  на безоплатній основі ( вчитель Зінченко І.О. ) На базі школи працює секція вільної боротьби (  тренер Чаплинської ДСЮШ Горобец Ф.В.). Федір Васильович виховав  не одного   чемпіона: Маркович Тарас – чемпіон Європи,Кириченко Артур, Семенов Іван, Мазур Андрій, Ніколаєнко Ксенія –  міжнародних змагань.

Від Чаплинської станції юних техніків  на базі школи працює  гурток “Чарівні інструменти” ( керівник Дуфала О.М.) 

  З метою підвищення ефективності  профорієнтаційної роботи  зроблений аналіз  рівня профорієнтаційної  спрямованості учнів, затверджено структуру   та  визначено  завдання  колективу щодо  удосконалення форм, методів  по виявленню та реалізації здібностей учнів по підготовці  до самостійного життя в соціумі.

Визначенню з майбутньою професією допоможе  реалізація проекту

« Професії наших випускників».

Створення в школі  громадської організації “ Живи якісно” дало можливість

реалізувати  проект  соціальної дії  із залученням коштів Британської ради

« Туризм під дахом» ( створення туристських етапів в спортивній залі) та « Ромашки для Наташки» (  відновлення шкільної теплиці). Останній став стартом для  впровадження  курсу за вибором « Агротехніка вирощування с/г культур в умовах шкільної теплиці»  та проведення позакласної дослідницької роботи з учнями основної школи.

Реалізація завдань проекту « ЕКООСВІТ» сприяє формуванню в учнів екологічної компетентності та самовдосконалення особистості через розвиток  екологічного світогляду.